VoIP - časté dotazy

Z WikiVoIP
Přejít na: navigace, hledání

Obsah

Lze z VoIP telefonu volat na nouzová čísla?

Ano, VoIP linky umožňují bezproblémové volání na veškerá nouzová telefonní čísla.


Je VoIP spolehlivé?

S rozvojem vysokorychlostního internetu se stalo VoIP volání stejně spolehlivým, jako je volání skrze veřejnou telefonní síť. Ve svých počátcích se VoIP hovory potýkaly právě s nestabilním internetovým připojením, které je pro bezproblémový průběh hovoru pochopitelně nezbytné. Dnes již tento problém takřka neexistuje a dá se říci, že rozdíl mezi hovorem přes internet a přes veřejnou telefonní síť je z uživatelského hlediska nerozeznatelný. Výpadek VoIP hovoru pochopitelně nastat může, stejně jako může dojít k výpadku hovoru přes mobilní telefon, nicméně jde o marginální procento případů.


Jaká rychlost internetu je pro VoIP nutná?

Nároky na telefonování přes Internet nejsou nijak přehnané. V případě užití VoIP coby pevné linky či softwarového telefonu a jejího napojení na pevný internetový router je rychlost připojení bezpředmětné řešit. Rychlost většiny dnešních kabelových připojení pro pro VoIP hovor naprosto dostatečná. V případě požadavku na VoIP v mobilu je ideální připojení přes 3G síť nebo wi-fi. Starší GPRS připojení teoreticky dostačuje pro VoIP hovory též, nicméně praktické zkušenosti ukazují, že české GPRS není pro tento typ datového přenosu většinou dostatečné a hovor není kvalitní. Jako minimální použitelná přenosová rychlost dat se udává 32/32 kbps, ideální je pak 100/100 kbps.


Je telefonování přes internet zdarma?

Obecně se dá říci, že telefonování přes internet je oproti sazebníkům běžných telefonních operátorů velice levné a v určitých případech může být opravdu zcela zdarma. Podmínky se liší v závislosti na konkrétního VoIP operátorovi, ale zpravidla jde o hovory v rámci jedné VoIP sítě (společně se smluvenými sítěmi jiných VoIP operátorů) a v rámci konkrétního území (zpravidla jednoho státu). Takové hovory bývají zcela zdarma po neomezeně dlouhou dobu.Internetová encyklopedie WikiVoIP vzniká za finanční podpory společnosti FAYN Telecommunications s.r.o.
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Nástroje